Charyzma czy uroda?

Charyzma czy uroda?

Czy zastanawiałaś się kiedyś czym jest uroda? Czy istnieje jeden kanon piękna? Czy to samo podoba się wszystkim? Nie sądzisz, że uroda jest czysto subiektywna? A Ty... czy czujesz się piękna? Czy ten stan trwa cały czas? Czy może bywa, że czujesz się atrakcyjna? Co wpływa na to uczucie?

Pisząc na ten temat dla Dr Krzysztofa Gojdź, w książce "Zatrzymać Czas" zastanawiałam się dlaczego uroda jest dla nas tak ważna. Czego obietnicą jest i co dzięki niej zyskujemy? I oczywiście, jak wiele dla niej zrobimy...

Zgłębiając temat zaczęłam się zastanawiać dlaczego czasami klasyczne piękności wcale nie wydają się być piękne, a z pozoru mało interesujące kobiety są postrzegane jako wyjątkowo urodziwe. Szukając odpowiedzi na te pytania, natknęłam się na Olivię Fox Cabane, kobietę, która uczy jak wydobyć z siebie charyzmę, jak skupiać na sobie uwagę i jak być postrzeganą jako atrakcyjną przez innych. Olivia Fox Cabane w swojej książce "Mit charyzmy" przytacza anegdotę z życia Marlyn Monroe. Opisuje sytuację, kiedy aktorka z pełną swiadomością przeistacza się z niezauważonej przez nikogo Normy Jean, w rozpoznawalną Marylin Monroe. Wystarczyło, że po wyjściu z metra, wyprostowała postawę ciała i wzburzyła włosy. Czy myślisz, że Ty też mogłabyś spróbować wydobyć z siebie charyzmę i stać się zauważalną dla świata? Jeśli tak, to zobaczmy, jak to zrobić.

Charyzma to składowa bycia "tu i teraz", życzliwości i ciepłego nastawienia do ludzi i otaczającego Cię świata. Widać ją w mowie ciała, a swój początek ma w głowie.

Jeśli chcesz być obecna tu i teraz to:

  • patrz ludziom w oczy,
  • słuchaj tego co do Ciebie mówią,
  • okazuj im zainteresowanie.

Taka postawa zaowocuje tym, że ludzie wokół Ciebie poczują, że zostali wysłuchani, uszanowani i docenieni. Jeśli chcesz wypracować w sobie postawę pełną życzliwości i ciepła, staraj się mieć dobrą wolę wobec innych. Życzliwość to nic innego jak dobroczynność, altruizm, troskliwość, a także chęć wywierania pozytywnego wpływu na rzeczywistość. Aby w pełni wykorzystać swoje możliwości i wydobyć z siebie charyzmę, musimy przygotować dla niej miejsce. Konieczne jest zawalczenie z dyskomfortem, zarówno tym fizycznym jak i psychicznym. Pamiętaj, że niewygodne ubranie, zbyt wysoka lub zbyt niska temperatura, napięcie emocjonalne, samokrytycyzm czy brak pewności siebie dotykają większość ludzi w wielu sytuacjach, ale możesz nad nimi zapanować. Poniżej zamieszczam jedną z technik zdejmowania piętna dyskomfortu, którą proponuje wykonać Olivia Fox Cabane.

Kiedy następnym razem ogarną Cię negatywne uczucia, spróbuj zdjąć z nich piętno , postępując zgodnie z następującymi wskazówkami:

  • Pamiętaj, że trudne emocje są naturalne i stanowią przejaw instynktu przetrwania. Od czasu do czasu wszyscy ich doświadczamy.
  • Nie dramatyzuj, jest to powszechne i jest to codzienne ludzkie doświadczenie.
  • Pomyśl o innych, zwłaszcza o osobach, które podziwiasz, a które także doświadczyły tych samych uczuć.
  • Uznaj trudne uczucia za ciężar, który dźwiga wiele osób. Jesteś częścią wspólnoty ludzi, którzy właśnie w tej chwili przeżywają coś podobnego.
Artykuł napisałam na podstawie książki Olivii Fox Cabane, "Mit charyzmy"
Psycholog, Magdalena Chorzewska


Tagi: uroda piękno charyzma emocje uczucia